показ
Евтините условия за отглеждане са особено важни за развитието на растенията. При домашните разплод, понякога са необходими оранжерии за някои видове и щамове на растения. а парник е помещение със собствен микроклимат, който е добър за отглеждане на растения. Необходими са оранжерии за подпомагане както на първоначалното развитие, така и на по-нататъшното развитие на растенията.
Ако имате нужда от оранжерия и искате да спестите малко пари, можете сами да я построите. В днешната статия ние ви даваме най-добрите съвети за изграждане на парникови. Казваме ви какво да обмислите и да ви покажем някои снимки.
Част I: Изберете мястото
1. Първо трябва да намерите точното място за оранжерията
Южната или северната страна на градината (в зависимост от местоположението) са най-подходящи за това. Най-важното изискване е непрекъсната светлина. Това означава, че къщата и всички сгради около нея трябва да стоят зад оранжерията.
2. Дайте предимство на страната, където слънцето грее сутрин, а не на страната, където блести следобед
Въпреки че най-добрият вариант е растенията в парник да са изложени на слънчевите лъчи цял ден, растенията растат по-бързо под сутрешните лъчи. Ако има дървета или високи храсти в близост до оранжерията, бъдете внимателни да не хвърляте сенки върху тях до късно следобед.
3. Обърнете внимание на разликата между лятото и зимното слънце
Ако районът е отворен на изток, той ще загрее между ноември и февруари. През зимата слънцето е по-ниско, а дърветата, къщите и другите сгради са проблем.
Изберете място, ако наблизо има вечнозелени дървета. Широколистните дървета нямат листа през зимата и слънчевата светлина се пропуска.
4. Изберете място, където имате достъп до електроенергия
Повечето оранжерии се нуждаят от топлина и вентилация, за да поддържат оптималната вътрешна температура. По-добре е оранжерията ви да е продължение на къщата, така че да използвате електричество от къщата. Южната страна на къщата е по-добра за удължаване.
5. Изберете зона за обезводняване
В противен случай ще трябва сами да дренирате дъждовната вода. Ако повърхността е неравна, трябва да се погрижите за дренажа. Може би трябва да си вземете дъждовна цистерна, където дъждовната вода от канавката отива. Спестяването на електричество и вода ще ви помогне да намалите разходите.
азI. Част: Изберете вида на конструкцията
1. Измерете областта
Колкото по-голяма е оранжерията, толкова по-голяма е цената на строителството и отоплението. Стандартният размер на оранжерията е 2.4 на 1.8 метра.
2. Проектирайте разширението
Можете да използвате една от стените на къщата за това, като служите като опорна стена. Ако къщата ви има тухлена стена, е по-лесно да поддържате балансирана висока температура. Конструкцията е много лесна за изграждане, дори ако работите сама. Можете да фиксирате конструкцията с конструктивна стомана и дървени греди. Евтини оферти за парникови аксесоари можете да намерите на уеб сайта на OBI.
Оранжерия: схема за култивиране
Оранжерия: разширение на стъклото
малка оранжерия
стъклена конструкция
Оранжерия от стъкло
3. Изградете гофрирана желязна колиба
Гофрирана метална конструкция е сводест таван, който може да бъде построен от стоманени или PVC тръби. Върхната форма оставя по-малко място за съхранение, отколкото правоъгълните структури, но е по-евтина опция, тъй като материалите са по-евтини.
Изграждане на PVC тръби
Изградете сами оранжерия
Оранжерия: схема
почти готов
4. Можете също така да изградите конструкция с твърда рамка
рамкова конструкция
азазЧаст I: Материали за покритие
1. UV-стабилизиран полиетилен
Пластмасовото покритие трябва да се сменя на всеки няколко години с нова. Понякога тя също трябва да се мие от време на време. Пластмасовият капак е по-малко устойчив на топлина от стъклото, но е подходящ за приюти и гофрирани метални конструкции.
2. Двойно стени от пластмаса / поликарбонат / гофриран поликарбонат
Тези строителни материали могат да бъдат извити около рамката на оранжерията. С този материал спестявате до 30% енергия. Поликарбонатът е 200 пъти по-силен от стъклото, така че няма опасност от счупване. Също така е UV стабилизиран и позволява излъчването на слънчевите лъчи.
двупластова пластмаса
vielwandiges поликарбонат
гофриран поликарбонат
3. Фибростъкло
Ако искате да построите оранжерията с твърда рамка, спестите много пари, ако купувате стъклопласт вместо стъкло. Не забравяйте да купите ясни фибростъкло. Той трябва да бъде заменен на всеки 10-15 години с нов. Инвестирайте във фибростъкло с по-високо качество, тъй като ниските валентни лъчеви лъчи преминават.
4. Ако искате да изберете стъкло
Имайте предвид, че стъклото се счупи много лесно и е по-скъпо да се замени. Можете да изградите вашата оранжерия със стъкло само ако парниковата къща има фундамент. За отделни оранжерии горепосочените варианти са по-добри. Желателно е да се използва закалено стъкло, тъй като е по-силно и по-устойчиво.
Част IV: Част Изградете рамката
първи Канапи и шперплат са добри, за да маркирате размера на оранжерията на земята.
2. Утвърдете с подсилваща щанга
Можете да фиксирате конструкцията на рамката на всеки 1,2 метра с подсилваща се лента или PVC. След като се издигнат армировъчните прътове или PVC профили, можете да използвате PVC материал, за да направите 6-метрова височина за закрепване на рамката. Прикрепете носачите към пода и разтегнете пластмасата около конструкцията.
3. Мистрия, чакъл или камъчета на земята около структурата за допълнителен дренаж
Можете да направите сами камъните около конструкцията или да наемете някой да построи конкретна основа.
4. Облечете дървото
Възможно е необработеното дърво да се разпадне след 3 години. Използвайте ламарина за фиксиране на дървените дъски.
5. Запечатайте капака възможно най-добре
Колкото по-скъп е капакът, толкова по-трудно е да се запечата.
Част V. Проверете температурата
1. Поставете вентилаторите отстрани на оранжерията в диагонални линии
През зимата феновете трябва да работят почти през цялото време, за да се отоплява цялата оранжерия. Също така монтирайте фенове на тавана.
2. Таваните също са много важни
Те трябва да бъдат монтирани с регулируем механизъм, така че да могат да се отварят през лятото.
3. Инсталирайте електрически нагревател
Слънчевата топлина не е достатъчна, затова е необходим електрически нагревател.
4. Монтирайте термометъра / термостата
Монтирайте термометрите / термостатите на различни височини, за да следите температурата в оранжерията.
VI. Част: Допълнително планиране
1. Научете за условията за растеж на растенията
Колкото по-чувствителен е растителен вид, толкова по-малко растения от други видове можете да развъждате в същата област. Добре изградена е тази оранжерия, където растенията не замръзват през зимата. Топла къща е оранжерия с тропическа температура. Трябва да изберете правилната температура и да сте сигурни, че тя остава постоянна.
2. Водоснабдяване
Оранжерията се нуждае от водоснабдяване. Най-добрият вариант е да доставяте вода от цистерни или с маркуч за вода.
лесно дори за деца